Opis
Calpol 6 Plus zawiesina doustna 100ml
Działanie:
Lek Calpol w postaci zawiesiny doustnej zawiera jako substancję czynną paracetamol. Paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Wskazania:
Lek Calpol przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat.Wskazania do stosowania leku Calpol:
gorączka występująca w przebiegu:
– przeziębienia
– grypy
– chorób wieku dziecięcego
oraz ból o małym lub umiarkowanym nasileniu:
– ból głowy
– ból związany z ząbkowaniem
– ból zęba
– bóle mięśniowe, stawowe i kostne
– bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku Calpol jeśli występuje nadwrażliwość na paracetamol lub którykolwiek składnik leku.
Dawkowanie:
Leku Calpol nie należy stosować dłużej niż przez 3 kolejne dni bez konsultacji z lekarzem.
Leku Calpol nie należy rozcieńczać.
Starannie wstrząsnąć przed użyciem.
Załączona miarka dozująca ułatwia odmierzenie dawki leku.
UWAGA!
Po każdorazowym otwarciu, szyjkę butelki należy wytrzeć do czysta. Butelkę należy dokładnie zamknąć uważając, aby nie uszkodzić nakrętki.
Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat
Dawka jednorazowa wynosi od 500 mg do 1000 mg paracetamolu, tj. od 10 ml do 20 ml leku Calpol 6 Plus.
Dawkę można powtarzać co 4 godziny, do maksymalnej dawki dobowej 4 g paracetamolu, tj. 80 ml leku Calpol 6 Plus.
Dawkowanie u dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka (przeciętnie jednorazowo od 10 do 15 mg/kg mc.). Od 250 mg do 500 mg paracetamolu, tj. od 5 ml do 10 ml leku Calpol 6 Plus. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie częściej niż 4 razy na dobę.
Jak każdy lek, Calpol może powodować działania niepożądane.
Paracetamol może powodować następujące działania niepożądane:
– reakcje nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do wystąpienia objawów wstrząsu;
– przewód pokarmowy: nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby;
– układ krwiotwórczy: granulocytopenia (zmniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek białych – granulocytów we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi);
– układ moczowy: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.
Interakcje:
Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu, natomiast leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, jak również ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy) może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu.
Stosowanie paracetamolu jednocześnie z zydowudyną – AZT (lek przeciwiwrusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna) i zwiększać ryzyko krwawienia.
Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO (lekami stosowanymi m.in. w depresji) może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie stężenia glukozy).
Równoczesne podawanie paracetamolu może zwiększać stężenie chloramfenikolu (antybiotyk o szerokim zakresie działania) w osoczu krwi.
Równoczesne stosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko działań niepożądanych na nerki.
Przedłużające się równoczesne stosowanie paracetamolu i aspiryny lub innych salicylanów może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek (jak nefropatia wywołana długotrwałym zażywaniem leków przeciwbólowych, martwica brodawek nerkowych).
Ciąża:
Lek Calpol ze względu na dawkę i postać farmaceutyczną przeznaczony jest dla dzieci, jednakże wiadomo, że paracetamol przenika przez łożysko i z tego względu może być stosowany w okresie ciąży wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności i po konsultacji z lekarzem.Karmienie piersią:
Paracetamol w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią i z tego powodu może być stosowany w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Ceneo
Zdrowie
Leki bez recepty
Dzieci i niemowlęta
Calpol 6 Plus zawiesina doustna 100ml
wapno 1000mg
, 450 pln to eur
, sklep kfd warszawa
, jakie białko wybrać na mase
, ksylito
, magnolia tesco
, ekstrakt z głogu
, kotlet jaglany
, ray ban modele
, chia
, ahwaganda
, szczeć korzeń
, zioła na testosteron
, magic sklep
, glicerol właściwości
, kwas r-ala
yyyyy